Otwieram uroczyste posiedzenie Senatu inaugurujące rok akademicki 2022 / 2023
w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Wysoki Senacie,
Szanowni Goście,
Drodzy Pracownicy, Studenci i Absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu!
Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa w tym szczególnym dla naszej Uczelni dniu. Już po raz 76 Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu uroczyście rozpoczyna nowy rok akademicki. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa znów spotykamy się w murach Uniwersytetu Wrocławskiego, tym razem w pięknie odrestaurowanej Auli Leopoldyńskiej, przypominając kolejnym pokoleniom studentów i pracowników o korzeniach naszej Alma Mater. Za stworzenie nam możliwości otwarcia kolejnego roku naszej edukacyjnej działalności w kolebce akademickości stolicy Dolnego Śląska serdecznie dziękuję władzom Uniwersytetu.
Inauguracja roku akademickiego jest dla wrocławskiej AWF, jak zresztą dla każdej uczelni, zawsze wydarzeniem podniosłym. W tym roku nabiera ono szczególnej rangi z powodu nadania godności doktora honoris causa rektorowi Uniwersytetu Warszawskiego, Prezesowi Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego, Panu prof. Alojzemu Nowakowi, któremu Wysoki Senat nadał ten zaszczytny tytuł za wyjątkowe umiłowanie i propagowanie współzawodnictwa sportowego studentów, ogromne osiągnięcia i zasługi na polu integracji sportu i środowiska akademickiego oraz działania na rzecz rozwoju AWF we Wrocławiu, a także za szlachetne serce i ogromną życzliwość dla ludzi.
Dostojny Doktorze Honorowy!
W imieniu swoim i całego naszego środowiska akademickiego witam Pana bardzo serdecznie i dziękuję za przyjęcie godności honorowego doktora Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Cieszę się, że mogę przywitać również Pana najbliższą rodzinę, w szczególności syna Bartłomieja (na marginesie dodam – Profesora Bartłomieja Nowaka – Prorektora w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie), oraz Pańskich przyjaciół.
Słowa powitania kieruję do recenzentów w przewodzie doktorskim – Pana Profesora Bogusława Fiedora i Pana Profesora Józefa Lipca oraz laudatora – Pana Profesora Juliusza Migasiewicza.
Tegoroczna inauguracja roku akademickiego jest wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. Jak Państwu wiadomo, nasza Uczelnia pozostawała jedyną akademią wychowania fizycznego bez swojego patrona. Miło mi poinformować, że ponadroczne starania o nadanie jej imienia, a co za tym idzie zmianę nazwy, zostały zakończone sukcesem.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda 13 lipca 2022 roku podpisał ustawę o zmianie nazwy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i od 1 października tego roku będzie ona nosiła nazwę Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu.
Za wszelką pomoc w działaniach zmierzających do nadania imienia Uczelni z całego serca dziękuję prezesowi Polskiego Komitetu Olimpijskiego Panu Andrzejowi Kraśnickiemu, Sekretarzowi Stanu w Ministrowie Edukacji i Nauki Panu Wojciechowi Murdzkowi, Wysokiemu Senatowi AWF i Radzie Uczelni oraz Olimpijczykom na czele z Prezesem i Wiceprezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu Panem Mieczysławem Łopatką i Panią Renatą Mauer-Różańską. Dziękuję Państwu za przybycie na naszą uroczystość (a Państwa proszę o brawa).
Nowy sztandar AWF zostanie poświęcony podczas obchodów Święta Uczelni, które odbędą się 21 października. Serdecznie Państwa namawiam do udziału w tym ważnym dla nas wydarzeniu.
Inauguracja roku akademickiego to nie tylko wewnętrzna sprawa Akademii, to również święto środowiska społecznego, w którym Szkoła funkcjonuje. Świadczy o tym obecność dostojnych gości, których z tego miejsca również pragnę gorąco powitać:
Klaszczemy na dwa (raz, dwa)
LISTA GOŚCI DO POWITANIA
Szanowni Państwo,
Niestety słów powitania nie mogę dziś skierować do osób, które w ostatnim roku akademickim odeszły od nas na zawsze. Znaleźli się wśród Nich wspaniali długoletni nauczyciele, studenci i pracownicy administracyjni:
Dawid Akuła
Stanisława Amlicka
Emilia Hornowska
Jan Kubacki
Joanna Krudys
Aleksander Lewandowski
Ryszard Ludkiewicz
Barbara Pachołek
Janina Sałyga
Katarzyna Sobańska
Anna Strużyk
Jadwiga Szubert
Proszę Państwa o powstanie i uczczenie Ich pamięci chwilą ciszy.
Drodzy Państwo,
Ubiegły rok akademicki był wyjątkowy pod wieloma względami. Przeplatały się w nim zarówno chwile radosne, takie jak choćby obchody jubileuszu 75-lecia AWF, jak i te pełne obaw, smutku, a nawet przerażenia związanego z funkcjonowaniem Uczelni w czasie nieustępującego wciąż zagrożenia epidemicznego i w obliczu ostatniej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Nasi wschodni sąsiedzi znaleźli się w dramatycznej sytuacji, na co środowisko akademickie Wrocławia nie mogło pozostać obojętne. Wszyscy bardzo mocno zaangażowaliśmy się w pomoc obywatelom Ukrainy, w tym naszym studentom i ich rodzinom. Kategoryczny sprzeciw wobec niczym nieuzasadnionej agresji nabiera ogromnego znaczenia nie tylko dla Ukraińców, ale także dla mieszkańców całej Europy i świata.
Mijający rok akademicki był dla nas wyjątkowo pracowity. Po raz kolejny udowodniliśmy, że potrafimy właściwie zarządzać Uczelnią i mimo wciąż trwającej pandemii zwiększać jej przychody.
W 2016 roku przedstawiłem Państwu najważniejsze wtedy, moim zdaniem, kierunki rozwoju Szkoły na najbliższe lata. Podstawowym założeniem było budowanie jej przewagi konkurencyjnej na rynku usług edukacyjnych. Dynamiczne zmiany i wyzwania, przed jakimi stawała AWF podczas realizacji różnych zamierzeń, zmuszały nas do ciągłego dotrzymywania kroku zaskakująco zmieniającej się rzeczywistości. Bieżący rok kalendarzowy, a przede wszystkim kolejne lata będą z pewnością trudne dla wszystkich uczelni wyższych. Obecna trudna sytuacja gospodarcza naszego kraju (ale nie tylko naszego), spowodowana m.in. wysoką inflacją, wzrastającymi cenami mediów, a także niżem demograficznym, może doprowadzić do bardzo trudnej sytuacji finansowej również naszej Uczelni. Jeszcze 4 lata temu dziękowałem wszystkim za skuteczną i odpowiedzialną realizację programu restrukturyzacyjno-oszczędnościowego. Dziś nasze finanse są stabilne, Uczelnia nie musi korzystać z linii kredytowej, ale z niepokojem patrzymy w przyszłość (głównie ze względu na wzrastające opłaty za media).
Mimo tego niepokoju, zdając sobie sprawę z pogarszających się warunków ekonomicznych naszych pracowników, wspólnie z Kolegium Zarządczym Akademii, po zasięgnięciu opinii Komisji Budżetowej Uczelni i za zgodą Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność, podjąłem decyzję o stałych podwyżkach dla części pracowników i jednorazowym zwiększeniu wynagrodzenia dla pozostałych. Na bieżąco wypłacane są premie i wszystkie świadczenia socjalne (dopłaty do wypoczynku letniego i świątecznego, pożyczki), które w jakimś stopniu mogą zabezpieczyć potrzeby finansowe. Za te wspólne działania i wyrozumiałość chciałbym z tego miejsca wszystkim Państwu serdecznie podziękować.
Wielu działań nie udałoby się realizować, gdyby nie doskonała współpraca z Zakładową Organizacją Związkową NSZZ Solidarność, za którą bardzo dziękuję.
Nadzieję pokładam w zapowiedziach Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczących zwiększenia o 4,4% od października uposażeń pracowników uczelni wyższych. Liczę na zdecydowanie większe, kolejne podwyżki płac w szkolnictwie wyższym w przyszłym roku.
Szanowni państwo,
W obszarze działalności naukowej Uczelni poprzedni rok akademicki stał pod znakiem podsumowania ostatnich 5 lat.
W 2018 roku zapowiadałem, że kolejne lata przyniosą wiele istotnych zmian związanych z wprowadzaniem nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wspomniałem o trudnej, systematycznej pracy. Dziś wiem, że potrafimy wspólnie stawiać czoła najtrudniejszym wyzwaniom. Potwierdzeniem moich słów są wyniki ostatniej ewaluacji naukowej, która zakończyła się przyznaniem wrocławskiej AWF – po raz kolejny – wysokiej kategorii A w dyscyplinie „nauki o kulturze fizycznej”.
To ogromny sukces całej naszej społeczności. I za ten sukces z całego serca dziękuję wszystkim pracownikom, którzy się do niego przyczynili. Szczególne podziękowanie składam na ręce Pani Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą oraz członków Komisji ds. Ewaluacji. To m.in. dzięki Państwa wielkiemu zaangażowaniu udało nam się przedstawić nasze najlepsze efekty na polu działań związanych z rozwojem nauki. Bardzo Państwu dziękuję!
W zakresie promocji kadr trzech nauczycieli akademickich uzyskało tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Trzy kolejne osoby czekają na zakończenie procedur związanych z nadaniem tego zaszczytnego tytułu naukowego. Troje pracowników otrzymało stopień doktora habilitowanego, przeprowadzono 11 przewodów doktorskich.
(Doktorzy habilitowani oraz przedstawiciele doktorów otrzymają dyplomy doktorskie w czasie dzisiejszej inauguracji).
W roku akademickim 2021/2022 realizowano 5 projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki oraz dwa z programu Erasmus. Przyznano 20 grantów wewnętrznych (projekty wyłoniono w drodze konkursu przeprowadzonego na zasadach NCN) oraz 13 grantów dla młodych naukowców. Opublikowano rekordową liczbę 366 prac naukowych, w tym 261 zamieszczonych w czasopismach posiadających współczynnik wpływu impact factor.
Pandemia nie przeszkodziła też w zorganizowaniu dwóch konferencji naukowych o ogólnopolskim i międzynarodowym zasięgu. Były to:
– XI Międzynarodowe Dni Fizjoterapii (temat wiodący „Od juniora do seniora – fizjoterapia łączy pokolenia”) i
– V Ogólnopolska Konferencja dla Młodych Naukowców – Wieczór Naukowca pod hasłem „Wokół Człowieka”.
Przed nami jeszcze dwa spotkania:
– VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Aktywność ruchowa na obszarach górskich Polski i świata” oraz
– „20 lat z EDUballami – zakładane a rzeczywiste efekty kształcenia z wykorzystaniem piłek EDUball”.[I1]
Obie konferencje odbędą się w listopadzie bieżącego roku. Serdecznie Państwa zapraszam do wzięcia udziału w nich.
Mimo ograniczonych możliwości realizowania programu Erasmus za granicę wyjechało 62 pracowników i 83 naszych studentów. Przyjechało do nas 30 słuchaczy i 10 nauczycieli akademickich.
Ważnym elementem działalności naukowej Uczelni jest Szkoła Doktorska i działające jeszcze przez rok Studia Doktoranckie[I2] .
Staramy się pozyskać do współpracy na stanowiskach visiting professor wysokiej rangi naukowców z całego świata, co z pewnością wpłynie na umiędzynarodowienie badań naukowych naszych pracowników oraz zwiększenie atrakcyjności zajęć dydaktycznych.
Podnoszeniu prestiżu Uczelni służą także projekty finansowane ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). W mijającym roku bardzo mocno rozwinął się projekt „Welcome to AWF” obejmujący zakrojoną na szeroką skalę promocję wrocławskiej AWF za granicą, poszerzenie oferty dydaktycznej, poprawienie jakości obsługi studentów-obcokrajowców, a także zaangażowanie międzynarodowej kadry naukowej i dydaktycznej. Na stronie Uczelni i na jej portalach społecznościowych mogą Państwo obejrzeć wiele interesujących filmów popularyzujących naszą Szkołę poza granicami kraju.[B3]
W rozpoczynającym się roku akademickim planuję powołanie kilku wiodących zespołów badawczych, których zadaniem będzie przede wszystkim pozyskiwanie wsparcia finansowego (tzw. grantów) przeznaczonego na nowe projekty badawcze. Aby stworzyć zespołom dobre warunki do prowadzenia badań, Kolegium Zarządcze Akademii postanowiło, na mój wniosek i za zgodą Wysokiego Senatu, wyasygnować kwotę blisko 5 mln złotych. Środki te są pożytkowane m.in. na zakup nowoczesnej aparatury badawczej, dzięki której będzie można jak najlepiej wykorzystać potencjał naukowy naszych pracowników.
Jestem przekonany, że te i podobne działania pozwolą Uczelni utrzymać szansę na ponowne uzyskanie kategorii A lub nawet A+ [I4] w przyszłej ewaluacji jednostek naukowych.
W roku akademickim 2021/2022 mimo utrudnień związanych z antycovidowymi obostrzeniami Akademia pozyskała – już czwarty raz z rzędu – środki finansowe z komercjalizacji wyników badań prowadzonych z wykorzystaniem piłek EDUball/BRAINball. Jest to pokłosie podpisania w 2018 roku umowy licencyjnej z amerykańską firmą na sprzedaż i dystrybucję piłek edukacyjnych. Na terenie USA i Kanady są one promowane pod nazwą BRAINball.
Miło mi również poinformować, że 25 sierpnia tego roku zawarliśmy podobną umowę z firmą School Health Corporation. Dzięki niej piłki stworzone we wrocławskiej AWF trafią też do krajów Unii Europejskiej. To ważne dla nas porozumienie zbiegło się w czasie z jubileuszem 20-lecia powstania eudubali.
Przestawiłem powyżej jedynie kilka wybranych aspektów działalności naukowej i tej związanej z komercjalizacją wyników badań realizowanych w Akademii. Jest ich oczywiście znacznie więcej.
Szanowni Państwo,
Miniony rok akademicki był okresem powolnego powrotu działalności dydaktycznej na właściwe tory. Zdalna forma nauczania, narzucona wszystkim placówkom edukacyjnym w czasie pandemii, została zastąpiona rozwiązaniami hybrydowymi. Ćwiczenia realizowane w semestrze letnim prowadzono już w bezpośrednim kontakcie ze studentami. Odbyły się też wszystkie zajęcia w ramach obozów letnich i zimowych. Odrobiliśmy zaległości wynikające z przeniesienia zajęć z roku 2020/2021. Ponieważ zagrożenie koronawirusem wciąż trwa, zdecydowaliśmy o utrzymaniu części zajęć, zwłaszcza wykładów, w systemie zdalnym, ale mam nadzieję, że wkrótce studia znów będą przebiegały jak dawniej.
W ostatnim roku Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu kształciła 3154 studentów, którzy pobierali naukę na 6 kierunkach. Studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie ukończyło 897 absolwentów.
Uczelnia systematycznie pozyskuje środki na doraźne działania edukacyjne, m.in. na piątą edycję projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Obrony Narodowej „Legia Akademicka”, w ramach którego 55 studentów objęto przeszkoleniem wojskowym. Udało nam się również kontynuować rozpoczęte w ubiegłych latach projekty edukacyjne dofinansowane z Funduszy Europejskich.
Ważnym punktem kończącego się roku akademickiego była ocena jakości kształcenia przeprowadzona przez Polską Komisję Akredytacyjną na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu. W wyniku inspekcji wszystkie realizowane na nim kierunki studiów otrzymały 6-letni certyfikat, co wskazuje na wysoki poziom działalności edukacyjnej Uczelni. Pragnę w tym miejscu podziękować Panu Dziekanowi oraz wszystkim pracownikom Wydziału za wkład pracy w przygotowanie dokumentacji niezbędnej do poddania się procedurom akredytacyjnym.
Utrzymanie wysokiego poziomu działalności dydaktycznej wymaga ciągłego analizowania i udoskonalania oferty programowej. W tym celu Senat AWF przyjął ostatnio m.in. program studiów angielskojęzycznych na kierunku kinezjologia oraz program studiów na specjalności bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.
Podczas wypełniania zadań dydaktycznych, które oceniam bardzo wysoko, pojawiło się niestety kilka zagrożeń. Głównym problemem stały się warunki lokalowe. Ze względów formalno-prawnych Uczelnia została zmuszona do wyłączenia z eksploatacji budynku WOSS, co wiązało się z koniecznością przeniesienia prowadzonych tam ćwiczeń do innych obiektów. W nowym roku akademickim czeka nas też pożegnanie z Zameczkiem. W tej sytuacji coraz pilniejsze staje się rozpoczęcie kolejnych inwestycji i remontów. Jest to dla nas trudne, ale nieuchronne wyzwanie.
Szanowni Państwo,
W obszarze dotyczącym zarządzania mieniem Uczelni ubiegły rok akademicki stał pod znakiem licznych remontów niezbędnych do zachowania prawidłowej kondycji naszych nieruchomości, wśród których jest też kilka zabytków.
Do najważniejszych inwestycji należało zakończenie modernizacji stadionu lekkoatletycznego przy ul. Witelona 25a. Całkowity koszt przebudowy tego obiektu zamknął się w kwocie 9,6 mln złotych, którą udało się pozyskać m.in. dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Sportu oraz Gminy Wrocław. Wszystkim partnerom w imieniu studentów i pracowników serdecznie dziękuję.
Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentacji projektowej i kosztorysu remontu elewacji budynku hali sportowej znajdującej się również przy ul. Witelona 25a. Na opracowanie czeka też dokumentacja projektowo-kosztorysowa związana z przebudową Domu Studenckiego Spartakus.
W mijającym roku akademickim na remonty i modernizacje obiektów Uczelni wydano blisko 2,3 mln złotych. Zdecydowanie więcej niż w latach ubiegłych.
W kwietniu tego roku Senat AWF podjął dwie uchwały przybliżające budowę dwóch nowych obiektów: budynku dydaktyczno-administracyjnego P-7 oraz hali sportowej do zajęć z gimnastyki, akrobatyki, fitnessu i ćwiczeń siłowych. Są to bardzo ważne dla nas inwestycje, na których finansowanie staramy się pozyskać także środki z zewnątrz.
Stadion Olimpijski stanowi olbrzymi, ponad 70-hektarowy obszar położony niemal w centrum miasta. Pod względem logistycznym jest gotowy na przyjęcie uczestników dużych wydarzeń sportowych i rekreacyjnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. W mijającym roku odbyło się tu kilkadziesiąt takich imprez. Ogromne zainteresowanie naszą infrastrukturą przekłada się na niemałe przychody z tytułu udostępniania bazy. Ten kierunek działań promujących tereny Stadionu Olimpijskiego będzie kontynuowany (jestem przekonany, że wspólnie z Urzędem Miasta i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego – naszymi najbliższymi partnerami).
Staraniem Centrum Informatycznego wdrożono w ostatnim czasie nowy, dwujęzyczny (polski i angielski), system rejestracji kandydatów na studia IRK. Podjęto też działania mające na celu przejście na nowy system dziekanatowy USOS.
Już w październiku czeka nas uruchomienie nowego multiportalu integrującego wszystkie utworzone w AWF strony internetowe i przede wszystkim uruchomienie nowej, bazującej na Systemie Identyfikacji Wizualnej, strony głównej Uczelni. Prace nad jej przygotowaniem trwają od wielu miesięcy.
Uczelnia realizuje 5 projektów z funduszy zewnętrznych (na łączną kwotę 23 mln), które dotyczą rozwoju uczelni w zakresie programów studiów, systemów informatycznych, podnoszenia kwalifikacji studentów i pracowników, oraz trzeciej misji uczelni poprzez realizację zajęć dla dzieci i seniorów.
Szanowni Państwo,
Sport we wrocławskiej AWF był, jest i zawsze będzie niezwykle ważny, dlatego nasi studenci-sportowcy mają zapewnione optymalne warunki zarówno do nauki, jak i treningu. Dzięki realizowanemu programowi Narodowa Reprezentacja Akademicka studenci uprawiający sport na światowym poziomie kształcą się w ramach indywidualnego toku studiów, w którym terminarz zajęć jest ściśle dostosowany do planu treningowego i startowego. Oczywiście najlepsi otrzymują także stypendia ministerialne i rektorskie. Jestem niezwykle dumny z tegorocznych sukcesów sportowych naszych studentów. Wymienię jedynie kilka z nich. Uzyskali je w zdecydowanej większości zawodnicy Klubu Sportowego AZS AWF Wrocław:
25. Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce w Monachium
- Natalia Kaczmarek – 2 miejsce w biegu na 400 m oraz 3 miejsce w sztafecie 4 x 400 m; dodam, że Pani Natalia kilka razy w tym roku przekroczyła magiczną granicę 50 s w biegu na 400 m;
- Sofia Ennaoui – 3 miejsce w biegu na 1500 m;
24. Letnie Igrzyska Głuchych w Brazylii
- Konrad Powroźnik – 8 medali, w tym złoty na dystansie 200 m stylem motylkowym.
Mistrzostwa [I5] Świata Głuchych w Pływaniu [I6] w Gliwicach
- Konrad Powroźnik – 7 medali, w tym złoty na dystansie 200 m stylem motylkowym.
- Oliwia Jabłońska – srebrna medalistka Mistrzostw Świata w pływaniu paraolimpijskim w stylu motylkowym.
- Julia Piotrowska – złota medalistka w drużynie w konkurencji karabinu pneumatycznego podczas Mistrzostw Europy w Hamar.
- Dominika Sztandera i Konelia Fiedkiewicz – brązowe medalistki w sztafecie podczas Mistrzostw Europy w pływaniu – Kazań.
Cieszą nas też medale zdobyte podczas Akademickich Mistrzostwach Europy, mistrzostw Polski seniorów, młodzieżowców oraz Akademickich Mistrzostw Polski.
Wszystkim sportowcom i ich trenerom [I7] serdecznie gratuluję! Jesteście znakomitymi Ambasadorami naszej Uczelni.
Szanowni Państwo,
W ramach działalności popularyzującej zdrowy i aktywny styl życia pracownicy AWF przygotowali piętnastą już, jubileuszową, edycję Dolnośląskich Onkoigrzysk Dzieci i Młodzieży – sportowego święta dzieci, które pokonały chorobę nowotworową. Jednym z punktów wydarzenia było odsłonięcie figurki krasnala nazwanego Onkoigrzyskiem. Po raz czwarty odbył się festyn „Przewietrz się na Olimpijskim z AWF Wrocław”, który świetnie wpisuje się w harmonogram wrocławskich wydarzeń sportowo-rekreacyjnych. W tym roku z powodu warunków atmosferycznych naprawdę nas „przewietrzyło”. Imprezę organizujemy wspólnie z Urzędem Miasta i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Za okazaną pomoc serdecznie dziękuję.
Pracownicy i studenci AWF otrzymali zaproszenie od Gminy Polanica-Zdrój do wzięcia udziału w organizacji festynu rekreacyjnego „Na zdrowie”. Jest to już nasz drugi wspólny projekt realizowany w Polanicy. W ubiegłym roku uruchomiliśmy w tym pięknym mieście pocovidową ścieżkę zdrowia.
W lutym odbyła się gala 29. Plebiscytu „Życia Akademickiego” na Najpopularniejszego Sportowca i Trenera Akademii Wychowania Fizycznego i Klubu Sportowego AZS AWF Wrocław w 2021 roku. Ze względu na pandemię przeprowadzono ją w trybie zdalnym, co nie przeszkodziło w jej świetnym przygotowaniu.
Drodzy Państwo,
Nasi studenci bardzo aktywnie realizują się na różnych płaszczyznach. Wielu z nich rozwija swoje zainteresowania w studenckich towarzystwach naukowych. Podczas ostatniego „Wieczoru Naukowca” mogliśmy wysłuchać kilku ciekawych prezentacji.
Członkowie Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego podjęli się wspólnie z innymi akademiami wychowania fizycznego ogólnopolskiej akcji „AWF oddaje krew”. Tym razem ten drogocenny lek zbierano dla Ukrainy. Ta niezwykle ważna inicjatywa pokazuje, jakich wspaniałych i empatycznych mamy studentów.
Po dwóch latach przerwy URSS zorganizowała też w ramach AWFalii finał ligi futsalowej, który jak zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Także po dwuletniej przerwie swoje występy wznowił Zespół Pieśni i Tańca AWF „Kalina”. W sierpniu artyści reprezentowali naszą Uczelnię i kulturę naszego kraju na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w rumuńskim Aiud.
Szanowni Państwo,
Są wśród nas osoby, które dziś rozpoczynają swoją przygodę z wrocławską AWF. To bardzo ważni dla nas goście, dlatego pozwolą Państwo, że skieruję kilka słów też do nich.
Drodzy Studenci pierwszego roku, witam Was serdecznie w murach naszej Słonecznej Uczelni, która od teraz jest również Waszą Słoneczną Uczelnią. Gratuluję zakończonego z powodzeniem procesu rekrutacyjnego i życzę, aby studia w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu stały się najpiękniejszym okresem Waszego życia. Spełniajcie swoje marzenia razem z nami. Będziecie studiować w znakomitej Szkole, w pięknym europejskim, otwartym, akademickim mieście – Wrocławiu. Wykorzystajcie ten czas. Życzę sobie, ale i Wam, aby wrocławską AWF kończyli fantastyczni ludzie, którzy wsławią jej imię swoimi umiejętnościami, wiedzą i zachowaniem.
Drodzy Państwo,
Podsumowując miniony rok akademicki, pragnę podkreślić znakomitą współpracę AWF z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Ministerstwem Sportu i Turystyki, Polskim Komitetem Olimpijskim, Akademickim Związkiem Sportowym, władzami Wrocławia i Dolnego Śląska, klubami sportowymi, szkołami oraz wieloma różnymi instytucjami naszego regionu. Ich pomoc i zaangażowanie są nieocenione w tych trudnych momentach funkcjonowania Uczelni. Jeszcze raz serdecznie dziękuję w imieniu całej naszej społeczności oraz deklaruję wolę dalszej wszechstronnej współpracy.
Pragnę także zwrócić uwagę na wspólne działania wrocławskich i opolskich uczelni w ramach Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, zarówno na poziomie rektorskim, jak i prorektorskim. Ostanie dwa, bardzo wymagające, lata pokazują, jak potrafimy sobie pomagać i wspólnie stawiać czoła napotkanym trudnościom. Razem budujemy akademicki Wrocław. Za tę współpracę i niepowtarzalną atmosferę gorąco dziękuję Ich Magnificencjom Rektorom.
Od dwóch lat mam zaszczyt i przyjemność przewodniczyć Konferencji Rektorów Akademii Wychowania Fizycznego i w tym miejscu pragnę również gorąco podziękować Szanownym Rektorom za wszystkie wspólne działania i wzajemne wsparcie.
Wysoki Senacie,
Drodzy Studenci i Pracownicy,
Szanowni Państwo,
Przyszedł czas na podziękowanie moim Prorektorom i Dziekanom, Wysokiemu Senatowi, Radom Wydziałów, Radzie Uczelni i Radzie Rektorów, Działowi Administracji, Stowarzyszeniu Absolwentów, Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność, wszystkim pracownikom oraz studentom i doktorantom za trud pracy w zamkniętym już roku akademickim 2021/2022. Dziękuję za konstruktywne dyskusje (często niełatwe) i proszę o ich kontynuację dla dobra naszej kochanej Szkoły.
Szanowni Państwo,
Na zakończenie pozostaje mi tylko wygłoszenie uroczystej formuły:
Rok akademicki 2022/2023 uważam za otwarty!
QUOD BONUM FELIX FAUSTUM FORTUNATUM
QUE SIT!
Wysoki Senacie,
Szanowni Państwo,
W dniu uroczystego rozpoczęcia nowego roku akademickiego składam najserdeczniejsze życzenia naszym studentom, pracownikom i absolwentom oraz wszystkim przybyłym gościom. Dziękuję Im za uświetnienie swoją obecnością naszego święta. Podziękowania kieruję także do moich Kolegów Rektorów i ich przedstawicieli.
Pragnę jeszcze raz podziękować Panu Profesorowi Alojzemu Nowakowi za przyjęcie godności doktora honoris causa naszej Uczelni. Cieszę się ogromnie, że od 1 października będzie ona nosiła nazwę Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu.
Gratuluję wszystkim odznaczonym i nagrodzonym.
Dziękuję Pani Marzennie Wojak oraz Pani Katarzynie Kluczewskiej, przedstawicielkom Akademii Muzycznej we Wrocławiu, oraz Jego Magnificencji Rektorowi Profesorowi Krystianowi Kiełbowi za wspaniałą oprawę artystyczną dobiegającej już końca ceremonii.
Podziękowania przesyłam także do przedstawicieli mass mediów, którzy w istotny sposób przyczyniają się do promowania naszej Uczelni.
Kończąc, zapraszam wszystkich na obchody Święta Uczelni, które odbędą się 21 października o godz. 11.00 w budynku P-4 im. prof. Zdzisława Zagrobelnego, na terenie kompleksu Stadionu Olimpijskiego.
Bezpośrednio po zakończeniu dzisiejszej uroczystości zapraszam do Sali Klubowej na tradycyjną lampkę szampana.
Zamykam uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

